Új ország + új szokások = új élet
Egy új országba való költözéskor hajlamosak lehetünk új szokásokat felvenni. Megannyi inger és új információ éri az embert! Ahhoz, hogy tudatosan kezeljünk egy ilyen helyzetet nem kevés energiát és időt kell befektetnünk saját magunk újra megismerésébe. Ekkor olyan kérdésekre keressük a választ, mint a: Ki vagyok én? Mi tesz boldoggá? Hogyan akarom élni az életem? Ebben a cikkben az új szokások kialakításával járó dilemmákat járjuk körbe.
Forrás: https://mannacsepp.hu/iras-es-mentalis-egeszseg/
1. Mi illeszkedik az adott ország kulturájába?
Lássuk be, hogy egy délutáni latte-hoz társaságot találni Olaszországban a helyiek között elég meredek elképzelésnek számít. Érdemes tehát először megfigyelni, hogy az adott országban/városban milyen szokásai vannak az embereknek. Ezzel a tudatossággal nagyobb eséllyel szerezhetünk helyi barátokat és ismerősöket.
2. Tulajdonképpen TÉGED mi tesz boldoggá?
Talán ez az egyik legfontosabb kérdés. Egy új országba való költözéssel az 'üres lap' lehetőséget adhat egy olyan élet kialakítására, amely sokkal inkább illeszkeduk a személyes igényekhez. A hátrahagyott mókuskerékkel számos kellemetlen szokástól megszabadulhatunk. Azonban vigyázat! Az ördög nem alszik. Amihez már hozzászoktunk, nagyon könnyen visszaszivároghat az életünkbe.
3. Mi az, ami valójában fenntartható hosszú távon?
Amikor új szokásokat alakítunk ki egy új országban, hajlamosak lehetünk olyan dolgokat kipróbálni, amelyek izgalmasnak vagy különlegesnek tűnnek. Azonban nem minden illeszkedik hosszú távon az életvitelünkhöz vagy a személyes céljainkhoz. Lehet, hogy kezdetben úgy érezzük, hogy napi kétszer kávézni a helyiekkel fantasztikus módja a beilleszkedésnek, de vajon belefér-e ez az életünkbe később is? Fontos mérlegelni, hogy az új szokások fenntarthatóak-e, és valóban támogatják-e az életmódunkat, vagy csak egy kezdeti lelkesedésből fakadó impulzusok.
4. A kulturális különbségek elfogadása és tisztelete
Az új szokások kialakításánál érdemes figyelembe venni, hogy minden kultúra saját szabályrendszerrel és hagyományokkal rendelkezik. Az, hogy tiszteletben tartjuk az adott ország szokásait, nem csak az új környezethez való alkalmazkodásban segít, hanem abban is, hogy tiszteletet és elfogadást vívjunk ki magunknak. Például Japánban a csendes vonatutak vagy a buszon történő telefonbeszélgetések mellőzése nem csupán egy szabály, hanem a társadalmi együttélés fontos része. Ezeket a finom, de lényeges különbségeket felismerve könnyebben elkerülhetjük a kulturális félreértéseket.
5. Légy türelmes és rugalmas önmagaddal!
Egy új országban való élet kialakítása nem történik egyik napról a másikra. Az új szokások megszilárdulása időbe telik, és néha kudarcokat is magában hordoz. Fontos, hogy türelmesek legyünk önmagunkkal, és ne várjuk el, hogy minden azonnal tökéletesen működjön. Lehet, hogy több kísérletre is szükség lesz, mire megtaláljuk azokat a tevékenységeket és szokásokat, amelyek hosszú távon is kielégítenek. A rugalmasság és az alkalmazkodóképesség kulcsfontosságú ebben a folyamatban. Ha nyitottak maradunk a változásokra, könnyebben alakíthatjuk ki azt az életet, amelyben valóban otthon érezhetjük magunkat, bárhol is legyünk a világon.
Egy új országban való élet nem csak a fizikai helyváltoztatásról szól, hanem az életünk újragondolásáról, a szokásaink és prioritásaink átalakításáról is. Az új környezet lehetőséget ad arra, hogy újrakezdjünk, és olyan szokásokat építsünk be a mindennapjainkba, amelyek jobban illenek hozzánk. Ha tudatosan közelítünk az új szokások kialakításához, és figyelembe vesszük mind a helyi kultúrát, mind saját igényeinket, hosszú távon is kiegyensúlyozott és boldog életet élhetünk az új otthonunkban.